Almaker

Po czym poznać profesjonalnego wykonawcę remontowego?

"Przy wyborze wykonawcy zwróć szczególną uwagę na wiarygodność firmy, z którą masz do czynienia - użyj do tego tzw. białego wywiadu gospodarczego. Możesz skorzystać z KRS lub CEIDG."

komentuje Michał Hoffman, Prezes Zarządu Almaker sp. z o.o.

Znalezienie dobrej ekipy remontowej w obecnych realiach graniczy z cudem – powiedział jeden z moich znajomych podczas wieczornego spotkania towarzyskiego. I faktycznie, siedząc w tej branży jestem w stanie się z tym zgodzić. Ale zastanówmy się dłużej nad tym sformułowaniem i tym co za sobą kryje. Od początku co oznacza dobra ekipa remontowa? Według głosu ekspertów w branży będą to następujące składowe:
1.      Dostępność – Dobra ekipa budowlańców to taka, która na ogół ma z tym kłopot. Dlaczego? Bo jej kalendarz jest wypchany po brzegi realizacjami w całym kraju. Ale czy to reguła? Niekoniecznie. My przyjęliśmy politykę dostępności terminów. Możemy jednak sobie na to pozwolić przy skali biznesu, który realizujemy. Ciągle powiększamy zespół o kolejnych ludzi, aby terminy nie były odległe. Przeciętny czas oczekiwania na dobrą ekipę remontową w Warszawie to okres od 3 do 6 miesięcy. Nam udało się go skrócić w niektórych przypadkach nawet do 80%.

2.      Dbałość o detale  – Dobry wykonawca remontowo – budowlany to przede wszystkim taki, który potrafi już na etapie planowania przewidzieć w jaki sposób podczas trwania inwestycji będą wyglądały prace nad każdym detalem. To właśnie w nich zaklęta jest siła sukcesu większości dobrych ekip budowlanych.  Wiążę się ona także ze stałym nadzorem budowlanym, który w większości przypadków jest gwarantem powodzenia w dbałości o najmniejszy szczegół.

3.      Przygotowanie projektowe – To także słaba strona większości małych firm remontowych. Dokumentacja projektowa, szczegółowość oferty czy nawet realizacja umowy i poziom jej zaawansowania – to wszystko składa się na tzw. zaplecze projektowe. W dużym stopniu determinuje to jakość współpracy z Klientem, a także możliwość jej sprawnej realizacji wg. ustalonego wcześniej harmonogramu. Należy pamiętać, że nawet najmniejszy remont wymaga odpowiedniego zaplecza projektowego, a nawet podstawowych zdolności menadżerskich. Podobnie jak w zarządzaniu kluczowe znaczenie mają tu: planowanie, kontrola,

4.      Doświadczenie wykonawcy  – Czy wyobrażasz sobie powierzenie swojego mienia osobom bez doświadczenia? Ten błąd popełnia sporo ludzi, nie mających na co dzień do czynienia z branżą budowlaną. Niektórzy mają ograniczoną świadomość tego co faktycznie wnosi doświadczenie np. w przypadku nadzoru budowlanego. Jest to kompetencja znacznie bardziej istotna niż sam tytuł inżyniera czy motywacja do działania. Doświadczenie w przypadku zrealizowanych wcześniej projektów o podobnej lub większej skali daje nam pełny obraz możliwości konkretnego człowieka czy organizacji. Wystarczy kilka pytań kontrolnych dotyczących wcześniejszych realizacji aby rozpoznać prawdziwego specjalistę w branży. Warto prosić też o referencje od poprzednich Klientów.
     W drugim członie sformułowania użył słów „w obecnych realiach”. Rozwińmy to sformułowanie. Co oznaczają „obecne realia” dla Klientów i dla branży? Nie mniej, nie więcej, że jest to szczególnie trudny okres na znalezienie dobrego wykonawcy. Branża budowlana eksplodowała w zawrotnym tempie. Nigdy nie budowaliśmy tyle co obecnie. Popyt na mieszkania i domy przeżywa swoje apogeum od dłuższego czasu i wciąż nie gaśnie. W takiej sytuacji coraz więcej ludzi widzi swoją szansę na rynku w tej właśnie branży. Niestety generuje to sporo skutków ubocznych. Brak dostępnych ekip remontowych to szansa dla amatorów, oferujących dostępność, jednak nie umiejętności. 
     Taki stan rzeczy wpływa na zły PR całej branży, w której nie brakuje oszustów i ludzi nie mających pojęcia jak sporym wyzwaniem jest realizacja podobnych projektów. Rzesza niezadowolonych Klientów jest rozczarowana całą branżą. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że  w przypadku nie wywiązania się z umowy jedna ekipa znika – i ciężko znaleźć jej zastępstwo. Branża nie praktykuje przejmowania po innych realizacji z uwagi na konsekwencje wynikające z błędów popełnionych przez poprzedników niosących za sobą często bardzo kosztowne wydatki. 
     Tak też reasumując, jesteśmy w szczególnie ciężkim położeniu ze względu na panujące realia. Wykonawcy profesjonalni szybko zapełniają swoje kalendarze realizacjami w całej Polsce. Stąd ograniczona dostępność ich usług. To wszystko wpływa także na ceny, które obecnie z roku na rok szybują w górę. Jak więc znaleźć w tym wszystkim „złoty środek”? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy zaplanować prace z odpowiednim wyprzedzeniem. Można poświęcić więcej czasu na poszukiwanie właściwego wykonawcy.

Te proste zasady pozwolą Państwu zachować rozsądek, zaoszczędzić pieniądze, a także co najważniejsze – znaleźć wykonawcę zapewniającego sprawną realizację projektów, a przy tym gwarantującego spokojny sen. 

Autor: Michał Hoffman, Almaker sp. z o.o.

Po czym poznać profesjonalnego
wykonawcę remontowego?

Znalezienie dobrej ekipy remontowej w obecnych realiach graniczy z cudem – powiedział jeden z moich znajomych podczas wieczornego spotkania towarzyskiego. I faktycznie, siedząc w tej branży jestem w stanie się z tym zgodzić…

Czytaj dalej

Dlaczego Kryzys jest szansą na rynku nieruchomości?

Postanowiliśmy zająć stanowisko w tej sprawie jako firma budowlana, będącą częścią jednego z najprężniej rozwijających się w kraju sektorów rynku jaką niewątpliwie są nieruchomości –  zarówno te o charakterze mieszkalnym jak i komercyjnym. Dlaczego nie warto bać się kryzysu?

CZYTAJ DALEJ

10 sposobów na piękniejsze wnętrze Twojego domu od dziś!

Pewne trendy są ponadczasowe i wracają z wielokrotną siłą z roku na rok. Jak wpłynąć na pozytywną przestrzeń wokół nas bez radykalnych zmian budowlanych? Wystarczy kilka prostych sposobów, oto te wybrane przez nas…

Czytaj dalej