Almaker

Dlaczego Kryzys jest szansą na rynku nieruchomości?

"Postanowiliśmy zająć stanowisko w tej sprawie jako firma budowlana, będąca częścią jednego z najprężniej rozwijających się w kraju sektorów rynku jaką niewątpliwie są nieruchomości zarówno te o charakterze mieszkalnym jak i komercyjnym. Dlaczego nie warto bać się kryzysu?"

komentuje Michał Hoffman, Prezes Zarządu Almaker sp. z o.o.

Wiele osób spekuluje na temat Kryzysu. Ostatnie miesiące są, pod tym względem, szczególnie intensywne. Postanowiliśmy zająć stanowisko w tej sprawie jako firma budowlana, będąca częścią jednego z najprężniej rozwijających się w kraju sektorów rynku jaką niewątpliwie są nieruchomości zarówno te o charakterze mieszkalnym jak i komercyjnym. Dlaczego nie warto bać się kryzysu? Jest kilka powodów dla których spowolnienie gospodarcze może okazać się szansą na wzmocnienie portfela inwestycyjnego:
1. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – 3 najważniejsze zasady na rynku nieruchomości (a raczej JEDNA) to przede wszystkim adres. Inwestycja w centrum rozwijających się ośrodków miejskich są długoterminową gwarancją sukcesu ze względu na nie poddawanie się zmianom gospodarczym.
2. Analiza lokalnego rynku – Każde miejsce na świecie rządzi się swoimi prawami. Jeśli bliżej zastanowimy się nad inwestycjami w Warszawie, z łatwością dostrzeżemy kilka asekurujących czynników działających korzystnie wyłącznie dla stołecznego rynku. Będą to losowo wymienione cechy takie jak:
– wciąż rosnący popyt na mieszkania mimo ograniczonej podaży,
– stabilność wartości przy rozpoznawalnych adresach,
– deficyt dostępnych mieszkań od ręki,
– największy odsetek ludzi w Polsce potrzebujących lokum.
3. Utrzymanie wartości i zabezpieczenie finansowe – Fizyczne aktywa posiadają największą wartość ze względu na ich namacalny charakter. Są odporne na wahania rynku, a najlepsze z lokalizacji zapewniają stabilne wzrosty wartości w perspektywie czasu. Nowa infrastruktura, rozwój miasta czy napływająca ludność determinują ich cenę co wpływa na nieustający wzrost atrakcyjności. Dodatkowo, należy zdawać sobie sprawę, że nieruchomości kupowane znacznie poniżej wartości rynkowej zapewniają bezpieczną poduszkę finansową dla niespodziewanej korekty na rynku nieruchomości.
4. Podnoszenie wartości – Nieruchomość konkurencyjna względem innych, oferowanych na rynku, to przede wszystkim ta, poddana kunsztownej rewitalizacji. Wybierając atrakcyjne lokalizacje oraz szykowne budownictwo w rozwijającej się okolicy mamy gwarancję ciągłego wzrostu ceny sprzedaży/zakupu. Dodatkowo piękne i funkcjonalne wnętrza o intrygującej stylistyce przyciągają chętnych i pozwalają znacznie podnieść wartość konkretnego mieszkania.
5. Inwestycje krótkoterminowe – Zabezpieczeniem dodatkowym w przypadku inwestowania w nieruchomości, może być całkowity czas realizacji, który pozwoli chętnym zamknąć projekt w ciągu 4 – 6 miesięcy. To tzw. short’owanie pozwala na płynne operowanie aktywami. Mieszkania w dobrych lokalizacjach są sprzedawane w mgnieniu oka, nawet malejąca siła nabywcza pieniądza nie jest w stanie zatrzymać tego procesu. Mnogość zarówno krajowych jak i zagranicznych Klientów ponownie sprawia, że mamy do czynienia z przerostem popytu nad podażą, zwłaszcza konkurencyjnych (czyli atrakcyjnych wizualnie mieszkań)
 
Reasumując każdy czas jest dobry na rozpoczęcie swojej inwestycyjnej przygody z nieruchomościami z uwagi na ich namacalny charakter. Jest to jedno z niewielu aktyw oferujących wartość adekwatną do adresu i ich fizycznego zabezpieczenia. Jedna z zasad inwestowania mówi o kontroli finansów i tego na co są przeznaczane, w przypadku zabezpieczeń w postaci hipoteki rośnie nie tylko portfel naszych inwestycji, ale także nasza zdolność kredytowa wśród banków (najchętniej wybierających tego typu zabezpieczenia). W przypadku wystąpienia korekty na rynku nieruchomości, należy zdawać sobie sprawę, że problem ten dotyczy głównie mniej atrakcyjnych lokalizacji (przedmieścia oraz sypialniane dzielnice miasta) niż ścisłe centrum. Dotyczy też głównie rynku pierwotnego. W przypadku zabytkowych kamienic w historycznej części miasta najwyższe spadki wartości jakie miały miejsce w kilkusetletniej historii to wartości kilkuprocentowe, totalnie nieodczuwalne dla Inwestorów świadomych tego ryzyka.

Autor: Michał Hoffman, Zespół Almaker sp. z o.o.

Po czym poznać profesjonalnego
wykonawcę remontowego?

Znalezienie dobrej ekipy remontowej w obecnych realiach graniczy z cudem – powiedział jeden z moich znajomych podczas wieczornego spotkania towarzyskiego. I faktycznie, siedząc w tej branży jestem w stanie się z tym zgodzić…

Czytaj dalej

Dlaczego Kryzys jest szansą na rynku nieruchomości?

Postanowiliśmy zająć stanowisko w tej sprawie jako firma budowlana, będącą częścią jednego z najprężniej rozwijających się w kraju sektorów rynku jaką niewątpliwie są nieruchomości –  zarówno te o charakterze mieszkalnym jak i komercyjnym. Dlaczego nie warto bać się kryzysu?

CZYTAJ DALEJ

10 sposobów na piękniejsze wnętrze Twojego domu od dziś!

Pewne trendy są ponadczasowe i wracają z wielokrotną siłą z roku na rok. Jak wpłynąć na pozytywną przestrzeń wokół nas bez radykalnych zmian budowlanych? Wystarczy kilka prostych sposobów, oto te wybrane przez nas…

Czytaj dalej